ברוכים הבאים לאתר של "ההיסטוריה היהודית בהבזק"

האם תלמידכם וחברי קהילתכם יודעים את הכרונולוגיה של היסטוריה היהודית? האם הם יכולים לספר את הסיפור של העברת התורה לאורך הדורות? האם יכולים להשוות את האירועים היהודיים לאירועים בהיסטוריה הלא יהודיה? האם יודעים מי כבש ומי שלט בארץ ישראל במשך מאות השנים?

“ההיסטוריה היהודית בהבזק” מציע הרצאות אורקולי המספקות ציבורים בכל הגילים עם קונטקסט והבנה בנושאים הללו. כעת, יש לנו מספר מצגות, אנו מציעים מבחר של מצגות, כל אחד עם דגש ספציפי.

מוצרות בתגובה לפער בידע של היסטוריה היהודית, המצגות שלנו מאפשרות למשתתפים להשיג עובדות היסטוריות בסיסיות וחיוניות. המתודיקה שלנו הופכת תאריכים מסובכים מייגעים ומבלבלים לסיפור מרתק של שושלת הדורות.

תזמינו אותנו לבית ספר שלכם או לאוניברסיטה, מכללה, בית כנסת, מתנ”ס, מחנה, תנועת נוער או כדומה… ואנו נמלא את החסר!

בתוכנית מרוכזת המקושרת ללימודים משלימים, אנו משפרים את לימודי התנ”ך, התלמוד וכדומה.

אנו משתמשים בהומור, בתמונות, באודיו, בעזרי זיכרון, במפות אינטראקטיביות, ובמאפיינים נוספים משעשעים שבזכותם לא תוכלו לשכוח את המצגת. המשתתפים מקבלים סימנייה אטרקטיבית – מתנה מושלמת המסכמת את המצגת ומסייעתּ בזכירת התקופות העיקריות בהיסטוריה של עם ישראל במשך הדורות.

אודותינו

בשנת 2010, רוני הליברד יצא למשימה לחנך מבוגרים ותלמידי בתי ספר ברחבי העולם בנושא שנראה לו פער ידע עצום: היסטוריה של עם ישראל.. רוני הוא איש חינוך מנוסה ודינמי. הוא יליד אנגליה עם שנים רבות של ניסיון בהוראה לתלמידים בכל הגילים ובניהול בבתי ספר יהודים, בארצות הברית ובישראל. אחרי תיכון, הוא למד בישיבות בארץ ובחוץ לארץ. הוא בעל תואר ראשון במדעי יהדות מאוניברסיטת לונדון, ותואר שני בחינוך מאוניברסיטת ג’ונס הופקינס, והוא מורה מורשה בישראל.

במשך השנים שלימד רוני במערכת החינוך הפורמלית, הוא גילה שאפשר ללמד ההיסטוריה היהודית באופן מהנה. מנסיונו, סטודנטים נטו לשנוא לחלוטין ללמוד על “עתים עתיקים ולא רלוונטים אלה” … אחרי הכל, “למי אכפת?! איך זה רלוונטי אלי?” אבל כן איכפת לנו! ואנחנו כן צריכים לדאוג!

ידע של ההיסטוריה של עם ישראל משפר את ההבנה הכללית שלנו והערכה לכל היהודית וחינוך תורה, האמונה והמסורת. הוא מספק הקשר חשוב לכמעט כל דבר שאנחנו עושים. וגם, כמובן, זה עוזר להרחיב את נקודת המבט הכוללת של אדם בעולם.

רוני הבין כי אחת הבעיות הגדולות בלימוד ההיסטוריה של עם ישראל היא שינון מייגע של שמות, מספרים ומקומות… ברגע שהבעיה שנפתרה, נושא זה יכול להיות כיף. בנוסף, הוא הבין שאם היסטוריה יהודית לא לימדה כסיפור רלוונטי, רוב האנשים רואים את זה רק כנושא אקדמי, ולא אחד שמתייחס ל’אתה ואני’. לשם כך, רוני פיתח את “ההיסטוריה היהודית בהבזק” – תוך שימוש בכל הכלים הדרושים כדי להפוך את הטון ממשעמם למענג!

“ההיסטוריה היהודית בהבזק” התחיל עם רק מצגת אחת אבל התפתח במהירות לסדרה הרבה יותר מקיפה של הרצאות, שכל אחת נוצרה כמצגת עצמאית, אלא שיכול להיות משולב לסדרה, בין ביום אחד ובין במשך מספר שנים. התכנית מציעה גם חבילות שבתון ומפגשי ההכשרה ופיתוח צוות מורים.

“ההיסטוריה היהודית בהבזק” מתאים לכל ציבור מעל גיל 11 אבל בשנים האחרונות הרבה מורים בבתי ספר יסודיים בקשו גירסה המתאימה גם לילדים צעירים יותר. לכן, לאחרונה פירסמה תוכנית חדשה: האירועים לצעירים – אותו רעיון של המצגת הראשונה שלנו – האירועים – אבל מיועד לגילים 7 עד 12 שנה.

ובינתיים “ההיסטוריה היהודית בהבזק” השקנו אפליקציה (שתתורגם גם לעברית בקרוב) שמספקת דרך פשוטה וזולה כדי לחזור על החומר שנלמד בכל אחד מהקורסים שלנו. האפליקציה מכילה גם חידונים רבים לכל קורס, המאפשרים למשתמש לבחון את עמצו.עצמה ואפילו לדרג הציונים שלו/שלה נגד אלה של חברים!

האפליקציה ניתנת לגשת דרך כל דפדפן אינטרנט במחשב או בטלפון נייד, או שאפשר להורדה למכשירי אנדרואיד ואפל – ראה מידע נוסף.

אנו גאים לבשר כי המצגת שלנו הרביעית – סיפורה של ארץ ישראל – היא זמינה כעת.

המצגת "האירועים"

במצגת קצרה (בין 45 ל-90 דקות, בהתאם לקהל), אנו עוברים על כל תולדות עם ישראל, באמצעות סדרה של אנימציות לפי תקופות.

האם ידוע לכם סדר הדורות של ההיסטוריה היהודית? האם אתם יכולים לתארך את חנוכה ביחס לפורים, את רש”י ביחס למסעות הצלב, ואת הרמב”ם ביחס לגירוש ספרד?

לצערינו, רוב בני אדם אינם יכולים לענות בצורה נכונה. ולכן באנו להפוך תאריכים מסובכים, מייגעים ומבלבלים לסיפור מרתק של שושלת הדורות.

תזמינו אותנו לבית ספר שלכם או לאוניברסיטה, בית כנסת, מתנ”ס, מחנה, תנועת נוער או כדומה… ואנו נמלא את החסר!

המשתתפים מקבלים סימנייה אטרקטיבית המסכמת את המצגת ומסייעת בזכירת האירועים המרכזיים שאירעו לעם ישראל במשך הדורות.

יש לנו כמה עבודות ובוחנים (יחד עם תשובות) שאנו מוסרים למורים כאמצעי לביקורת והערכה עצמית. יוצא שלמורים זה קרוב ל מיני תכנית לימודים – התוכנית שלנו מגיעה אליכם שלמה!

 

המצגת "המסורה"

“המסורה” היא המצגת השנייה שלנו. היא מספרת את הסיפור של מסורה של תורה מדור לדור.

באמצעות אותו מודל ומתודולוגיה כשל מצגתינו “האירועים”, “המסורה” היא סקירה של התפתחות התורה, הילכותיה והישגיה.

המצגת הראשונה שלנו הייתה מאוד מוצלחת – קהלים של כל גיל ומכל רקע ורמת ידע נהנו מאוד בכל רחבי העולם – בישראל, באנגליה, בסקוטלנד, בארצות הברית, בהולנד, בבלגיה, בשוויץ, בפנמה, באוסטרליה ובניו זילנד.
המצגת החדשה תשמש כמעקב על וכרמה עמוקה יותר של סיפור של היסטוריה היהודית למי שראה את ההצגה “האירועים” ועדיין מציע חוויה חינוכית חזקה עבור אלו שחדשים לחומר שלנו.

במשך הדורות, העם היהודי חווה עליות ומורדות לא יאומן, עדיין – לא משנה מיקום, ברמה של רדיפה או ניסיונות השמדה – מסירות הבטיחה שהתורה הועברה מדור לדור.למרות שאנו היום מרוחקים כל כך מהיום שעמדנו בהר סיני, היהודים עדיין נשארים נאמנים לתורה. מדוע?

“המסורה” מסבירה…

התפקיד של כל דור במסלול המסורת כדי לוודא את נצח ישראל

למה אנחנו צריכים תורה שבכתב ותורה שבעל פה

כיצד ומתי פרשנויות אינספור של היום בהלכה ובפילוסופיה היהודית פיתחו

אנו משתמשים בתמונות, באודיו, בעזרי זיכרון, במפות אינטראקטיביות, ובמאפיינים נוספים משעשעים כדי לספר את הסיפור בצורה שמעולם לא שמעתם!

המצגת "העולם והיהודים"

מצגת סקירה של היסטוריה עולמית ופיתוח, המראה את עלייתו ונפילתן של תרבויות אינספור בניגוד להישרדות יהודית, הישגים וגורל.

הרצאה זו מדגימה כיצד כל כך הרבה תרבויות קמו ונפלו לאורך אלפי שנים – שבנו, המציאו והשאירו השפעה עצומה, ובכל זאת העם היהודי הקטן שרד וממשיך להאיר את העולם. הדתות באו והלכו, חלקם גדלו להיות חזקים, ועדיין היהדות ממשיכה נאמן לאמונותיו.

מצגת זו באה כחלק מהמאמץ שלנו ליצור הרצאות איכותיות רבות המתארות את ההיסטוריה יהודית מכל זווית ונקודת מבט.

קהלים ברחבי העולם הביעו את רצונם ללמוד על הקשר בין אירועים יהודים לבין אלה של העולם הרחב – לכך אנו כאן!

הסימנייה הנלווית למצגת זו נועדה להתאים לאחרות שלנו – כאשר מסתכלים בכולן זאת ליד זאת, פרספקטיבת הזמן וההקשר של שניהם בהיסטוריה היהודית ובהיסטוריה העולמית היא נראית לעין, ובכך אנו מספקים את הידע והערכה רחבים יותר.

זו באמת מצגת מעוררת השראה וחינוכית. אנו בטוחים שתיהנו ותלמדו.

המצגת "ארץ ישראל"

ארץ ישראל – המצגת החדשה שלנו משמשת כסקירה של הסיפור של ארץ הקודש. במשך מעל 4000 שנים, הארץ קטנה הזאת כבר פלשה והתיישבה בידי מדינות רבות. ירושלים מחזיקה את ההבחנה להיות העיר שנכבשה ביותר בהיסטוריה.

מצגת זו, כמו גם האחרות שלנו, מסכמת את הזמנים של מלחמה ושלום באופן ברור וקצר, המתייחס לסיפור של הארץ המובטחת של אברהם שנהפכה לקרקע הנחשקת ביותר בעולם, ואיך שבירתה נהפכה לעיר הקדושה ביותר לדתות האחרות.

האם אתם מכירים את הסלג’וקים, ממלוכים, בבלים, אשורים, הביזנטים וכל כך הרבה יותר? האם אתם יודעים מתי הם שלטו בארץ וההשפעה שהם הפעילו? האם אתם מודעים כיצד ומתי כל דת ניסתה לטעון בירושלים כמקום קדוש? אולי הגיע הזמן לראות מצגת זו!

המצגת "צעד קדימה"

דגם העקיב של יהודים שמסרו את נפשם בשעת הצורך כדי להבטיח את הישרדות קהילותיהם ואת נצחיות העם היהודי

המצגת "הפוכו את במצב!"

המאבקים של יהודים שהצליחו בניגוד לסיכויים

המצגת "הצהרות מדהימות"

המאבקים שהשפיעו על ההיסטוריה היהודית

המצגת "האירועים לצעירים"

“ההיסטוריה היהודית בהבזק” גאה להכריז שתוכניתינו החדשה “האירועים לצעירים” יצא לאור – מצגת לקהל “צעיר”, בגילים שבין 7 ו-12. מבוססת על המודול המוצלח של “ההיסטוריה היהודית בהבזק”, אנחנו הפכנו מצגתינו “האירועים” לתוכנית מושלמת לכיתות בתי ספר יסודים.

אולי המכשול הגדול ביותר שמחנכים מטפלים בו כשמנסים ללמד היסטוריה לילדים הוא חוסר היכולת של הילדים להעריך את הזמן. במוחו של ילד, האירועים של לפני מאה שנה ושל לפני אלפי שנים כולם נראים כמיליון שנים בעבר! לשם כך, התוכנית “האירועים לצעירים” החדשה הזאת מציעה סקירה להשיג את היסטוריה היהודית, ומספק את הידע בשילוב עם זמן, קשר ורצף.

אנו מספקים חוברת PDF שבית הספר מכין מראש של המצגת (וגם מדריך למורים). במשך המצגת (במהלך שעתיים או באופן אידיאלי שעתיים וחצי), כל ילד ממלא חוברת עבודה, עם הדרכה של המרצה. לאחר המצגת, התלמידים משלימים את חוברת העבודה (תמונות מצויינים) בניהולו של המורה של הכיתה והופכים את חוברת העבודה לציר זמן ברור וצבעוני, המספק הקשר ברור לסיפור של היסטוריה ומורשת היהודיות.

זו תכנית מרגשת שהיתה בשימוש לראשונה בהצלחה רבה בבתי ספר בבלגיה, אוסטרליה וניו זילנד בפברואר 2013 – יש לכל בית ספר סטנדרטי חינוכי וידע יהודי שונה.

שבתונים

“ההיסטוריה היהודית בהבזק” מציעה תוכניות לשבתונים המותאמות לקהילה שלכם. אנו יוצרים חבילות שבתונים (או יום חול) שמלווה מצגות המולטימדיה שלנו ומתאימת לכל המשפחה.

כחלק מחבילות השבתונים שלנו, אנו מציעים חידון משפחה שמאוד פופולרי (הטוב ביותר במשך סעודת שבת) בתוספת הרצאות למבוגרים, סדנאות לבני נוער ופעולות קצרות לילדים – כולם נועדו לספק רקע לנושא המצגת הנבחרת שהקהל יראה לאחר צאת השבת או ביום ראשון.

אתה מוזמן להציע את לוח הזמנים ואנו נעשה כמיטב יכולתנו כדי לגרום לזה לקרות בהצלחה!

תוכניות ההדרכה למורים

אנו מגיבים לבקשות תמיכה מאנשי חינוך במטרות של לימוד ידע של ההיסטוריה היהודית לתלמידיהם שלהם – משימה קשה אפילו למורה מומחה.

הכשרת המורים שלנו באה להסביר את הרקע לחומר במצגות שלנו שנלמד לתלמידים במהלך הביקורים שלנו בבית הספר שלכם.

כדוגמא, הכשרת המורים למצגת “האירועים” מסבירה למה ההיסטוריה היא חשובה בכלל ולמה ההיסטוריה היהודית היא אף יותר מכך – חלק מהסוגיות שמורים צריכים להיות מודע כאשר מלמדים את ההיסטוריה של עם ישראל. אנו מציעים ספרים לקריאה נוספת כדי להרחיב את הידע של המורים על הנושא, וטיפים על איך לשפר את הישגי תלמידיהם על ידי גישור הפער בין נושאי לימודי יהדות לבין לימדיהם הכלליות.

מפגשים אלה הם אידיאליים עבור כל המורים, ולא באופן ספציפי ללימודי יהדות.

ואנחנו תמיד מוכנים ליצירת חומר נוסף כדי להתאים את הצרכים של כל מוסד.